Your Plaid Cymru candidates for Caerphilly County Borough Council

06/04/2017

These are the Plaid Cymru candidates standing in the elections to Caerphilly County Borough Council on Thursday, May 4th, along with the number of seats in each ward.

Aber Valley  (Three seats)

Lyndon Binding – Plaid Cymru

John Eryl Roberts – Plaid Cymru

John Taylor – Plaid Cymru

Aberbargoed  (Two seats)

Lowri Carys Edwards – Plaid Cymru

Ted Edwards – Plaid Cymru

Abercarn  (Two seats)

Jill Elizabeth Jones – Plaid Cymru

Tud Jones – Plaid Cymru

Argoed  (One seat)

Roger John Moore – Plaid Cymru

Bargoed (Three seats)

Gill Jones – Plaid Cymru

Andrew Thomas Nutt – Plaid Cymru

Kevin Philip Viney – Plaid Cymru

Bedwas, Trethomas and Machen (Four seats)

Daniel Llewellyn – Plaid Cymru

Gareth Llewellyn – Plaid Cymru

Paul Stringer – Plaid Cymru

Teresa Winiarski – Plaid Cymru

Blackwood  (Three seats)

Steven Anthony Blakeman – Plaid Cymru  

Darren Jones – Plaid Cymru

Andrew Short – Plaid Cymru

Crosskeys (One seat)

Christopher Philip Norman Cook – Plaid Cymru

Crumlin (Two seats)

Mike Davies – Plaid Cymru

Alwyn Lewis Lloyd – Plaid Cymru

Gilfach (One seat)

Ken Houston – Plaid Cymru

Hengoed (Two seats)

Donna Cushing – Plaid Cymru

Teresa Elizabeth Parry – Plaid Cymru

Llanbradach (Two seats)

Robert William Gough – Plaid Cymru

Colin Peter Mann – Plaid Cymru

Maesycwmmer (One seat)

Catrin Sara Moss – Plaid Cymru

Morgan Jones (Three seats)

Phil Bevan – Plaid Cymru

Roger Bidgood – Plaid Cymru

Mike Prew – Plaid Cymru

Moriah (Two seats)

Nathan Thomas Flanagan – Plaid Cymru

Nelson (Two seats)

Malcolm Tucker – Plaid Cymru

Marls Tucker – Plaid Cymru

New Tredegar (Two seats)

Rachael Joanne Dixon – Plaid Cymru

Bethany Adele Edwards – Plaid Cymru

Newbridge (Three seats)

Kath Baker – Plaid Cymru

Rhys Mills – Plaid Cymru

Wayne Lewis Morrisey – Plaid Cymru

Pengam (Two seats)

Chris Paul – Plaid Cymru

Noel Geoffrey Turner – Plaid Cymru

Penmaen  (Two seats)

John Owen Evans – Plaid Cymru

Kevin Jones – Plaid Cymru

Penyrheol (Four seats)

Margaret Eiddwen Sargent – Plaid Cymru

Jon Scriven – Plaid Cymru

Steven John Skivens – Plaid Cymru

Lindsay Geoffrey Whittle – Plaid Cymru

Pontllanfraith (Three seats)

Jim Criddle – Plaid Cymru

Zoe Alexandra Hammond – Plaid Cymru

Mike Jackson – Plaid Cymru

Pontlottyn  (One seat)

David Adam Rees – Plaid Cymru

Risca East (Three seats)

Gareth Macleur – Plaid Cymru

Alexander Owen – Plaid Cymru

Luke Smith – Plaid Cymru

Risca West (Two seats)

Matthew Robert Farrell – Plaid Cymru

Brian Hancock – Plaid Cymru

St Cattwg (Three seats)

Jessica Alfonso Robledo – Plaid Cymru

Wyndham Matthews – Plaid Cymru

Richard Euan Osborne – Plaid Cymru

St James (Three seats)

Paul Michael Bradbury – Plaid Cymru

Jayne Elizabeth Garland – Plaid Cymru

John Anthony Leek – Plaid Cymru

St Martins (Three seats)

Colin Elsbury – Plaid Cymru

James Emmanuel Fussell – Plaid Cymru

Steve Kent – Plaid Cymru

Ynysddu  (Two seats)

Lyn Ackerman – Plaid Cymru

Terry Birkett – Plaid Cymru

Ystrad Mynach (Two seats)

Alan Patrick Angel – Plaid Cymru

Martyn Paul James – Plaid Cymru